Nový zákon o spotřebitelském úvěru: Čekají nás velké změny?

18 Srp Nový zákon o spotřebitelském úvěru: Čekají nás velké změny?

Léto je v plném proudu a hypoteční úvěry v první polovině tohoto roku opět trhaly své rekordy. Jak v rámci úrokových sazeb, tak v rámci jejich celkového objemu.  Získat levný úvěr proto není v posledních dvou letech vůbec nic neobvyklého. Kupujeme, rekonstruujeme, refinancujeme, stavíme. A konec konců i spotřebitelské úvěry mají své žně. Někteří odvážlivci opět uskutečňují své dovolené na dluh, jiní klienti si zase konsolidují stávající půjčky do jedné.

Ať už splácíte úvěr na cokoliv či o úvěru teprve uvažujete, zcela jistě vás budou zajímat změny, které se pomalu, ale jistě chystají. Dne 3. 6. 2016 byl za dveřmi poslanecké sněmovny schválen, a není to tak dlouho, co prošel i senátem, nový zákon o spotřebitelském úvěru. Pokud tedy zákon bez problémů a beze změn projde i pod rukou prezidenta, lze očekávat jeho platnost už na podzim tohoto roku.

Co nový zákon o spotřebitelském úvěru přinese?

Nový zákon o spotřebitelském úvěru zcela nahradí současné znění zákona a změní tak od základu právní úpravu většiny úvěrů vč. hypoték. Nový zákon obecně přinese spoustu „novinek“ nejen pro spotřebitele, ale především mnoho změn pro banky, nebankovní společnosti i pro samotné zprostředkovatele.

Nejedná se ovšem pouze o změny ze šuplíků ministerstva financí. Ministerstvo v první řadě tímto zákonem aplikuje legislativu EU o poskytování a zprostředkování úvěrů do českého právního řádu. Hlavní myšlenkou, lépe řečeno záměrem, je omezit zadluženost domácností, zkvalitnit služby poskytované společnostmi i zprostředkovateli, zabránit nekalým praktikám některých společností i zprostředkovatelů a v neposlední řadě zvýšit ochranu práv spotřebitelů. Do jaké míry se tyto záměry novým zákonem opravdu naplní a jak budou účinné, ukáže až čas.

Jaké důležité změny nás čekají?

 • definice „spotřebitelský úvěr“ se bude vztahovat, až na výjimky, na všechny úvěry, účelové i neúčelové, tedy i na hypoteční úvěry, překlenovací úvěry, úvěry ze stavebního spoření atd.
 • ČNB nově začne dohlížet i na nebankovní společnosti, které v současné době kontroluje ČOI
 • zpřísnění pravidel pro informace uvedené v reklamách = bankovní i nebankovní společnosti budou povinny uvádět ve svých reklamách více informací o všech nákladech týkajících se úvěru, než tomu bylo doposud
 • umožnění, za určitých podmínek, částečného nebo celého splacení hypotečního úvěru za nižší či dokonce nulovou sankci
 • vyšší transparentnost informací a údajů o úvěru
 • změny ve smlouvách i informacích předávaných jak zprostředkovateli, tak poskytovateli úvěrů
 • Jste finanční poradce a chcete uzavírat hypoteční i jiné spotřebitelské úvěry? Živnostenský list můžete zahodit, nahradí jej licence od ČNB. Nově totiž každý zprostředkovatel bude povinen dokázat odbornou způsobilost certifikací a zápisem do registrů ČNB, což ovšem nebude zadarmo.
 • přísnější posouzení bonity spotřebitelů pro schopnost splácet úvěr
 • vyšší nároky a přísnější požadavky pro podnikání nebankovních společností
 • konec volání na předražená čísla
 • zákaz používání směnek a šeků

 

Chcete znát blíže důležité změny, které nový zákon o spotřebitelském úvěru přinese? Stáhněte si zdarma malého průvodce.

nový zákon o spotřebitelském úvěru

Přečtěte si další článek:

Administrátor
info@poradcipodlupou.cz