Nebankovní a bankovní registr: Jste i vy v úvěrových registrech?

16 Kvě Nebankovní a bankovní registr: Jste i vy v úvěrových registrech?

Splácíte úvěr nebo jste teď někdy žádali například o hypotéku? Pak vám jistě něco říkají pojmy nebankovní a bankovní registr klientských informací. Co takový registr zaznamenává a k čemu vlastně slouží? Mnoho mých klientů se mě na to ptá. Často od nich slýchávám: „Já určitě v registru nejsem, splácím vše včas“.
Bohužel si neuvědomují, že ať už mají hypotéku, kreditní kartu, kontokorent nebo splácí jen pračku, ať už splácí včas či ne, jsou vedeni v nebankovním nebo bankovním registru. Pojďme si tedy pro osvětlení blíže představit nebankovní a bankovní registr a zjistit, jaký mezi nimi je rozdíl.

Bankovní registr klientských informací – BRKI

Provozovatelem bankovního registru klientských informací je společnost CBCB – Czech Banking Credit Berau a.s. Společnost založilo pět velkých bank, které CBCB dodnes také vlastní. Pro zajímavost se jedná o banky Česká spořitelna a.s., Československá obchodní banka a.s., GE Money bank a.s., Komerční banka a.s. a UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia.
Princip bankovního registru je jednoduchý. Na základě smlouvy, která je uzavřena mezi bankou a společností CBCB, banky odesílají úvěrové informace do bankovního registru. Údaje potřebné k vyhodnocení klientovi platební morálky, banky z bankovního registru naopak získávají.
Bankovní registr je tedy jinak řečeno úvěrová databáze, kde je uvedena každá fyzická osoba občan i podnikatel, která má nebo měla jakýkoliv úvěrový produkt u smluvních bank.

Nebankovní registr klientských informací – NBRKI

Nebankovní registr se od toho bankovního v mnohém neliší. V podstatě se jedná o podobný registr s tím rozdílem, že v nebankovním registru nalezneme údaje nikoliv od bank, ale od leasingových a úvěrových společností. Zakladateli sdružení CNCB – Czech Non-Banking Credit Bureau je totiž sedm společnostní působící v oblasti leasingu a splátkového prodeje. Navíc se nebankovní registr netýká jen občanů a podnikatelů, ale také právnických osob.

Co nebankovní i bankovní registr obsahuje za informace?

Kromě vašich identifikačních údajů, lze z nebankovního i bankovního registru vyčíst vaši platební morálku, tedy historii splácení jednotlivých úvěrů, základní údaje o úvěrovém produktu, jeho čerpání i zůstatek.
Pokud jste se opozdili se splátkou o jeden či dva dny, nebývají tyto opožděné splátky v registru uvedeny, ale může se stát, že některé banky jsou tak přísné, že tuto skutečnost do registru zanesou.
Ale pozor, v registru lze také nalézt i pouze žádosti o úvěr, které se v registru uchovávají po dobu jednoho roku. Ne vždy se tak vyplatí například o hypotéku žádat u více bank. Nejen že to u ostatních bank nebudí důvěru, ale zároveň banky snadno z registru zjistí, zda žádosti byly zamítnuty bankou nebo zrušeny na základě žádosti klienta.

bankovní registr

Nebankovní a bankovní registr z pohledu banky

Banka díky nebankovním a bankovním informacím vyhodnotí při žádosti o úvěr vaši platební morálku, na základě které vám poté úvěr buď poskytne či ne. Většina bank je radši, když vidí v historii klienta již nějaký úvěrový produkt, banka tím může lépe odhadnout jeho splátkovou „disciplínu“. Banka více důvěřuje klientovi, u něhož vidí zkušenost se splácením úvěru. Tento fakt ale samozřejmě není jediným parametrem pro posouzení klienta pro schválení požadovaného úvěru.

Nebankovní i bankovní registr obsahuje jak pozitivní, tak negativní informace o úvěrové angažovanosti klienta. Jednoduše řečeno, pokud máte například spotřebitelský úvěr, jste v registru. Máte kontokorent, ale nečerpáte ho? Jste v registru. Splácíte telefon? Jste v registru. Pozitivní zápis v registru ale není rozhodně nic, co by výrazně ohrožovalo vaši žádost o další úvěr. Pokud řádně splácíte, je vše v pořádku a pokud máte i dostatek příjmů, jak pro stávající závazky, tak pro ty nové, můžete žádat o nový úvěr. Jestliže jste se ale opozdili se splátkou, nebo máte jiný negativní zápis v registru, může nastat při žádosti o úvěr problém.
Pokud se na vašem běžném účtu dostanete do nepovoleného debetu, tedy překročíte nulový zůstatek, i tuto informaci může banka poslat do bankovního registru. A tak například díky stokoruně vám při žádosti o hypotéku nastane menší, ale řešitelný, problém.

Mohu se podívat do registru i já?

Nebankovní i bankovní registr není volně přístupný, je ale možné požádat o jeho výpis. Ovšem pozor, z důvodu ochrany osobních údajů není možné zažádat o výpis jiné osoby než vás. O výpis z registru lze zažádat přímo na stránkách www.cbcb.cz nebo www.cncb.cz. Za poplatek 100,- je výpis vyhotoven a zaslán buď poštou, nebo si jej můžete vyzvednout osobně.
Bankovní registr se aktualizuje každý měsíc a informace v něm se uchovávají po dobu trvání úvěrového vztahu klienta s bankou a to až do doby 4 roky po doplacení úvěru. Může se stát, že budete žádat o hypotéku, ale banka, u které žádáte, stále vidí již doplacený úvěr v registru, ani toto není překážkou k žádosti o nový úvěr.

Nechcete mít v registru příliš mnoho žádostí, ale chcete vědět, zda máte šanci získat hypotéku a v jaké výši?

OBRAŤTE SE NA MĚ

Přečtěte si další článek:

Administrátor
info@poradcipodlupou.cz