Daň z nabytí nemovitých věcí

07 Zář Daň z nabytí nemovitých věcí

Po několika letech tu máme opět často diskutované téma, daň z nabytí nemovitých věcí. Kdo tedy nakonec bude daň hradit? Už v roce 2013 byla navržena změna, v rámci které měla daňová povinnost přejít z prodávajícího na kupujícího. Návrh byl ale zamítnut, a tak s příchodem nového občanského zákoníku v roce 2014 zůstal poplatník beze změn. Respektive v praxi vždy záleželo na dohodě obou stran. Až do teď.

Dodnes bylo Česko jedna ze tří zemí v rámci EU (vč. Polska, Slovinska), kde při prodeji nemovitosti hradí daň z nabytí nemovitých věcí prodávající. Od 1. 11. 2016 se situace změní. V platnost vejde novela zákona, která ukládá povinnost uhradit daň nabyvateli, tedy kupujícímu. Dává tato změna smysl či ne? Z pohledu finančních úřadů a ministerstva financí jistě ano. Nejen, že se očekává snížení nedoplatků, ale především samotné vymáhání daně bude v určitém ohledu lépe proveditelné. Přece jen je snadnější vymáhat daň po člověku, který právě nabyl majetek.  Navíc to, že by daň z nabytí nemovitých věcí měl platit ten, který nemovitost nenabyl, ale naopak prodal, je tak trochu nelogické.

V rámci novely zákona se také ruší institut ručení. Dnes, pokud prodávající neuhradil daň z nabytí nemovité věci, finanční úřad vymáhá výši nezaplacené daně po kupujícím. Od listopadu bude odpovědnost plně na nabyvateli.

VÝŠE DANĚ

Možná vás překvapí návrhy, které při schvalování novely padly. Někteří zákonodárci totiž prosazovali snížení daně na jedno či dvě procenta, jiní dokonce navrhovali i samotné zrušení daně. Nakonec není důvod k radosti, výše daně zůstává neměnná ve výši 4%.

DAŇ Z NABYTÍ NEMOVITÝCH VĚCÍ A JEJÍ VLIV NA CENY NEMOVITOSTÍ

Naši zákonodárci díky novele očekávají snížení cen nemovitosti v průměru o 4%. Někteří developeři však jsou opačného názoru a očekávají spíše zdražení, dokonce i o několik desítek tisíc korun. Jaká ale bude opravdu skutečnost, to ukáže čas. Pokud si však majitelé nemovitostí při prodeji navýší prodejní cenu o daň z nabytí nemovitých věcí, tedy o zmíněná 4%, může toto zvýšení, v závislosti na výši odhadu, ohrozit i výši hypotečního úvěru. Odhadní cena může být nižší než cena kupní. Takový fakt by mohl zahýbat s výší LTV a tudíž i s výší vynaložených vlastních prostředků.

Pokud uvažujete o koupi či prodeji nemovitosti, nezapomeňte si v rámci novely změnit i smluvní dokumentaci, jako například kupní smlouvu, samozřejmě v případě, že nestihnete prodej či koupi do 1. 11. 2016. V rámci hypotéky budou tyto změny od bank již ve smlouvách o úvěru aplikovány.

MÁTE OTÁZKY? ZEPTEJTE SE

Přečtěte si další článek:

Administrátor
info@poradcipodlupou.cz